Muzeum Lotnictwa Polskiego

Skrzydła Wielkiej Wojny
2014

O projekcie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie mieści się na terenie jednego z najstarszych europejskich lotnisk. W swoich zbiorach posiada unikatową w skali światowej kolekcję samolotów z czasu I wojny światowej. To im poświęcona jest wystawa stała Skrzydła Wielkiej Wojny, którą zrealizowaliśmy.

Ekspozycja zyskała nową oprawę z okazji przypadającej w 2014 roku 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Jest jedną z największych i najciekawszych ekspozycji, które otwarto by upamiętnić tę rocznicę. Głównym celem wystawy jest ukazanie lotnictwa w maksymalnie szerokim kontekście nie tylko historycznym, militarnym i technicznym, ale także poszerzenie tego obrazu o opowieść o ludziach – lotnikach, ich codzienności i miejscu w wyobraźni masowej.

Wzbogaciliśmy wystawę o efektowne wyposażenie multimedialne – dźwięki, filmy, prezentacje wyświetlane na ekranach i monitorach dotykowych oraz multimedialny stół, który umożliwia odbiorcy samodzielne zdobywanie wiedzy. O walorach wystawy świadczy także nowatorski projekt połączony z elementami tzw. rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality).

Przykuwającą uwagę oprawę scenograficzną utrzymano w charakterystycznej rysunkowej konwencji – ściany hangaru ożyły za pomocą uzupełnionego o multimedia wielkoformatowego komiksu. Wszystko to buduje narracyjność i sceniczność wystawy, zanurzając zwiedzającego w opowiadanej historii.

Do naszych zadań należało m.in. dostarczenie oraz instalacja sprzętu audiowizualnego, opracowanie koncepcji graficznej i scenariuszy filmów, animacji, prezentacji, oraz całość aranżacji przestrzeni ekspozycyjnej. Jesteśmy również autorami systemu zarządzania ekspozycją Lighthouse Manager. Wystawa Skrzydła Wielkiej Wojny została otwarta w lipcu 2014 roku, zajmuje przestrzeń 700 m2.

Nagrody 

Wystawa Skrzydła Wielkiej Wojny została wyróżniona w plebiscycie Wydarzenia Historyczne Roku 2014 w kategorii wystawa.

 

Projekt
w liczbach

11 przestrzeni
tematycznych
8 oryginalnych
samolotów
600 m2
komiksu
700 m2
ekspozycji
2014 Wydarzenie
Historyczne
Roku

Galeria