Ulica Żywiołów w EC-1

Edutainment
2021

Dzieci odkrywają świat tak samo, jak to czyniła ludzkość od czasów prehistorycznych. Zjawiska naturalne, które w tamtych czasach przekraczały zrozumienie, często były personifikowane. Przyjmowały ludzkie cechy osobowości, oddziaływały na siebie nawzajem i na ludzi, odzwierciedlając złożoność natury i ułatwiając jej ujarzmienie. Dziś podobna personifikacja często jest wykorzystywana w edukacji dzieci poprzez rozrywkę (edutainment). Rozpoczęliśmy od podstawowych czterech żywiołów: powietrza, ognia, wody i ziemi. Z nich stworzyliśmy unikalne, sympatyczne stworzenia żywiołowe: Aero, Ogiego, Wodzia i Ziemkę, którzy pełnią rolę przewodników na Ulicy Żywiołów.

„Edutainment to przyszłość edukacji. W obliczu tak silnej konkurencji, gdzie różne źródła rozrywki walczą o uwagę dzieci, warto ciągle zwiększać atrakcyjność treści naukowych.”

W trakcie pracy nad projektem zrozumieliśmy, że nasze cztery żywioły nie obejmują w pełni tematu wystawy. W przestrzeni, takiej jak ta, którą sobie wyobrażaliśmy, dzieci uczą się jak dzieci – poprzez aktywne, spontaniczne uczestnictwo – zabawę i doświadczenie. Energia dziecięca staje się brakującym elementem. Reprezentuje ją piąte stworzenie żywiołowe – Żywko.

„Projektowanie wystawy to ciągły proces; podlega on iteracji, i zdarza się, że kluczowe dla sukcesu pomysły pojawiają się w trakcie jego trwania. Tak było z dodaniem 5. stworzenia żywiołowego, personifikującego nieokiełznaną energię dziecka.”

Wyposażając nasze stworzone postaci w indywidualne osobowości i schematy kolorystyczne – odpowiadające naturalnym cechom ich żywiołów – wizualnie i narracyjnie oddzieliliśmy ich przypisane sekcje tematyczne. Każda postać stała się przewodnikiem w swojej przestrzeni. W ten sposób trudne tematy związane z zagadnieniami fizycznymi, naturalnymi lub kosmicznymi stały się bardziej strawne i zabawniejsze, a cała struktura wystawy jest zrozumiała dla rozproszonych młodych gości.

„Prawidłowe połączenie multimediów i mechatroniki może zaskoczyć nie tylko najmłodszych. To naprawdę magiczny moment, kiedy przestrzeń ożywa.”

Na Ulicy Żywiołów powstało 36 stacji multimedialnych i mechatronicznych, rozmieszczonych na 3 piętrach. Każde piętro wypełnione jest eksponatami wspierającymi aktywność fizyczną i pobudzającymi chęć eksperymentowania. Tornado ognia, zeotrop, tęcza żywiołów, stacja kosmiczna, koło energii i wielozmysłowy tunel to tylko niektóre z rozwiązań, które zaprojektowaliśmy. Oprócz strefy pięciu żywiołów, zaaranżowaliśmy także pokój zabaw i warsztatów, tajemniczą uliczkę z różnymi scenariuszami zabaw, wzorowanymi na popularnych pokojach ucieczki, oraz przestrzeń konstruktorską. Całość uzupełnia strefa wystaw czasowych. Wszystko się łączy, a najmłodsi nawet nie zauważają, że się uczą, bo robią to w najbardziej naturalny dla nich sposób. Z ochotą!

„Wynikiem naszej pracy powstała przestrzeń pełna inspiracji, eksperymentów, ruchu i po prostu dobrej zabawy, która pobudza indywidualną ciekawość dziecka o świecie.”