Wirtualna Rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość (VR) jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań multimedialnych – wymaga specjalnych technologii projekcji dźwięku i obrazu. Obecnie VR  staje się coraz bardziej dostępna i powszechna. Już wkrótce będzie technologicznym przełomem na miarę smartfonów.  My wiemy jak jak ją wykorzystywać.

Wirtualna rzeczywistość jest sposobem użycia technologii komputerowej do stworzenia efektu interaktywnego, trójwymiarowego świata, w którym odtworzone cyfrowo obiekty sprawiają wrażenie przestrzennej obecności. Dzięki VR możliwa jest symulacja rzeczywistości, ale także kreacja zupełnie nowych, równoległych światów. Choć technologia umożliwia angażowanie wszystkich zmysłów najczęściej ma ona charakter wizualno-dźwiękowy i opiera się na projektowaniu trójwymiarowego obrazu na ekran komputera lub specjalne ekrany okalające, które pogłębiają efekt zanurzenia w wirtualnym świecie. Użytkownik dzięki stereoskopicznym okularom i rękawicom może wchodzić w interakcję i uzyskiwać złudzenie poruszania się w wirtualnym środowisku.

Wirtualna rzeczywistość najczęściej znajduje zastosowanie w grach komputerowych, choć ostatnio  coraz częściej wykorzystuje się ją również w przemysłach rozrywkowym i turystycznym,  reklamie, edukacji, służbie zdrowia i wojsku. Dzięki wirtualnej rzeczywistości możliwa stała się wirtualna wizyta i niemal fizyczne doświadczenie odległego miejsca czy zwiedzanie zbiorów muzealnych bez wychodzenia z domu.