Europejskie Centrum Bajki

Interaktywna wystawa Kraina Soria Moria
W realizacji

O projekcie

Już niedługo część wnętrz Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie zmieni się w krainę lodu ze skandynawskich baśni i legend. Stworzyliśmy tu multimedialną wystawą, która przeniesie zwiedzających do mroźnej “Krainy Soria Moria”.

Europejska Stolica Bajek

Pacanów to Europejska Stolica Bajek. W mieście, którego w książce Kornela Makuszyńskiego poszukiwał Koziołek Matołek organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, a od 2005 roku istnieje Europejskie Centrum Bajki — niezwykła instytucja kultury skierowana do najmłodszych. W Centrum do tej pory można było oglądać wystawę “Bajkowy świat”, skorzystać z dedykowanej dzieciom biblioteki, sali kinowej i teatralnej. Teraz Centrum wzbogaci się o nową atrakcję — będzie nią multimedialna wystawa “Kraina Soria Moria”, którą zrealizowało New Amsterdam.

W kręgu norweskich baśni i podań

Tytuł najnowszej wystawy w Europejskim Centrum Bajki nawiązuje do jednej z najbardziej znanych norweskich baśni “Zamek Soria Moria”, która opisuje pełną przygód i niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu tytułowego zamku “Soria Moria”. W warstwie narracyjnej ekspozycja została również zainspirowana “Królową Śniegu” Hansa Christiana Andersena. Na wystawie nie zobaczymy tradycyjnych eksponatów — zwiedzanie będzie przypominać podróż przez skutą lodem krainę, której celem będzie pałac Królowej Śniegu.

Multimedialna podróż przez lodową krainę

Po przekroczeniu progu wystawy zwiedzający znajdą się w fantastycznej, migotliwej przestrzeni wypełnionej lodem, kryształami i oszronioną roślinnością. Wrażenie zanurzenia w baśniowym świecie wzmocnią instalacje dźwiękowe, multimedialne lustra, interaktywna podłoga i aplikacje na ekranach dotykowych.

Stanowiska multimedialne i scenografia tworzą rodzaj opowieści, dzięki której zwiedzający poczują się jak bohaterowie baśni. Aby podróż przez lodową krainę była prawdziwą przygodą na najmłodszych czekać będą baśniowe postaci i zadania do wykonania. Celem gry, jak w baśni Andersena, będzie pokonanie złej królowej i przywrócenie wiosny.

Uczyć bawiąc

Projektując wystawy przeznaczone dla najmłodszych zawsze staramy się, aby atrakcyjna forma wizualna szła w parze z walorami edukacyjnymi. Dlatego wszystkie zadania zostały dopasowane do wieku odbiorców, tak aby wizyta w Centrum była nie tylko świetną zabawą, ale pozostawiła w nich wiedzę o kulturze i folklorze krajów skandynawskich. System zarządzania wystawą zintegrowany z urządzeniami mobilnymi pozwoli na pominięcie niektórych zadań jeśli okażą się zbyt trudne dla małych zwiedzających.

Zakres prac

Dla Europejskiego Centrum Bajki przygotowaliśmy aranżację wystawy i wykonaliśmy całość elementów scenograficznych i instalacji. Byliśmy również odpowiedzialni za produkcję treści wszystkich stanowisk multimedialnych i nagrań lektorskich oraz dostarczenie i montaż urządzeń multimedialnych. Wystawę wyposażyliśmy w autorski system zarządzania ekspozycją Lighthouse.

Galeria