Wystawa stała
2015
W 17 maja 2015 roku otwarte zostało pierwsze w Polsce muzeum, którego zadaniem jest „opowiadanie” historii emigracji z ziem polskich. New Amsterdam zajęło się przygotowaniem projektu i realizacją multimedialnych elementów na potrzeby wystawy stałej.
Muzeum Emigracji w Gdyni jest pierwszym na terenie Polski muzeum w całości poświęconym badaniu dziejów emigracji, gromadzeniu i prezentacji zbiorów związanych z polską emigracją. Wystawa podzielona na jest na 9 stref tematycznych, w których zwiedzający zapoznaje się z historią polskiego wychodźstwa od czasów historycznych przez rewolucję przemysłową, II wojnę światową, PRL po wolną Polskę. Na ekspozycji można m.in. poznać realia życia polskich emigrantów, zobaczyć jak wyglądało życie codzienne na pokładzie „Batorego” – jednego z najsłynniejszych polskich transatlantyków czy wysłuchać przejmujących opowieści ludzi, którzy z jakichś powodów musieli opuścić kraj.
Inwestycja sfinansowana z budżetu Miasta Gdynia uzyskała dofinansowanie w ramach środków unijnej inicjatywy JESSICA. Muzeum zlokalizowane jest w historycznym budynku dawnego Dworca Morskiego (1933 r.) – ikony gdyńskiego modernizmu.
W okresie międzywojennym spełniał on funkcję tranzytową dla tysięcy Polaków opuszczających kraj. Od połowy maja 2013 r. trwały prace remontowe mające na celu przywróceniu budowli oryginalnego charakteru oraz jej adaptacji na cele muzealne. Powierzchnia Dworca Morskiego wynosi 2500 m2, a sąsiadującego z nim Magazynu Tranzytowego mieszczącego przestrzeń wystawy stałej to ponad 3600 m2.
Nagrody i wyróżnienia
W 2015 roku Muzeum Emigracji zostało uznane za jedno z 5 najciekawszych muzeów w Polsce w rankingu National Geographic Polska. W 2016 roku Muzeum uzyskało nominację w konkursie Zabytek Zadbany organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 kwietnia br.