Grywalizacja
2022
Gamifikacja wkroczyła do świata komunikacji, edukacji i rozrywki. Wszędzie tam, gdzie jest człowiek, a jego motywacja jest kluczowa dla sukcesu projektu, gamifikacja może być jednym z ważnych narzędzi narracyjnych.
„Rzeszowskie Piwnice to multimedialna ekspozycja czyli nauka przez zabawę. Edutainment i gamifikacja – rozwiązywanie zadań i quizów, które angażują odbiorców i motywują do dalszego odkrywania wystawy.”
Pokonywanie kolejnych wyzwań podczas zwiedzania jest pozytywnie nagradzane, a uczestnicy przechodzący od stacji do stacji są nie tylko zadowoleni i bogatsi o punkty, ale także o nową wiedzę.
Podziemna Trasa Turystyczna (wystawa stała) znajduje się na Rynku w Rzeszowie, mierzy 396 metrów i jest jedną z najdłuższych w Polsce. Prowadzi przez system piwnic połączonych korytarzami, a powstanie najstarszej z nich – znajdującej się pod budynkiem ratusza – datuje się na rok 1427. Podziemna infrastruktura związana jest z okresem największego rozwoju i świetności tego ważnego polskiego miasta, od średniowiecza po XVIII wiek, kiedy to kwitł handel i rzemiosło. Odpowiednio zabezpieczona i odrestaurowana, została wykorzystana do stworzenia unikalnej ekspozycji.
„Tworząc wystawę interakywną opartą na zaawansowanej gamifikacji, należy zwrócić uwagę na jej zaplecze – na jej potrzeby opracowaliśmy unikalny system zarządzania wystawą, który pozwala na równoczesną zabawę niezależnych grup, w wielu językach.”
Wystawa stała rozpoczyna się od filmu wprowadzającego w historię miasta. Po tym dość statycznym eksponacie, zaczyna się seria multimedialnych gier i aktywności. Podróż rozpoczyna tworzenie własnego herbu grupy. Następnie uczestnicy natrafiają na żywe modele trzech religii. Odwiedzają wirtualny arsenał i strzelnicę (wirtualna rzeczywistość). Poznają dawne militaria. Pamiątkami, które zostają na długo w pamięci, są kolonialny sklep z kolekcją przypraw oraz „karczmiane” gry w interaktywnych aplikacjach karczmy. Uczą się historii rewolucji naftowej, zakładając szyby naftowe i destylując ropę wraz z Ignacym Łukasiewiczem. Te i setki innych interaktywnych stanowisk sprawiają, że Rzeszowskie Piwnice to tak popularna atrakcja miasta.
„Koncept Rzeszowskich Piwnic, oparty na gamifikacji, sprawia, że odwiedzający stają się częścią opowieści, a przekazywana wiedza zostaje z nimi na długi czas.”
Ważnym elementem projektu są także aspekty interdyscyplinarności instytucji – w końcu każdy widz ma swoje potrzeby. Dlatego równolegle dostępna jest równie atrakcyjna ścieżka historyczna bez elementów gamifikacji, przeznaczona dla grup. W ten sposób w pełni wykorzystujemy potencjał trasy podziemnej, tworząc niezwykłą narrację o historii miasta i regionu oraz uniwersalną przestrzeń, gdzie każdy znajdzie własne, wyjątkowe doświadczenie.