Ściany wizyjne

New Amsterdam od zawsze stawia na autorskie rozwiązania multimedialne i wykracza poza standardy, które oferuje tradycyjna branża AV. Kiedy nie możemy znaleźć rozwiązania tworzymy własne a następnie oferujemy je w formie produktu i rozwijamy.

 

Ekspozycja multimedialna to okazja, by opowiedzieć wspaniałe historie. Zawsze zaczynamy od przekazu, który ma dotrzeć do odbiorcy a następnie dobieramy odpowiednie media. W 2011 r. tworzyliśmy Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, które skupiało się na wielokulturowości mieszkańców dzisiejszej Kielecczyzny. Był to pretekst do opowieści o mniejszościach narodowych, dziś już nie obecnych w takiej skali jak kiedyś. Wielokulturowość to wiele jednoczesnych wersji tej samej historii i dziedzictwa. Zainspirowało nas to do nowatorskiego przedstawienia jednego ze stanowisk – zamiast linearnej opowieści filmowej stworzyliśmy nielinearny film o wielu wątkach w warstwie wizualnej z jedną narracją audio.

W celu realizacji tego pomysłu musieliśmy nie tylko w nowy sposób podejść do montażu filmów ale również stworzyć innowacyjną platformę multimedialną. Tak powstała idea ściany wizyjnej, czyli wieloekranowego stanowiska wyświetlającego jeden zsynchronizowany lub wiele różnych obrazów. W tym celu oprócz dobrania odpowiedniego sprzętu, musieliśmy również opracować odpowiednie oprogramowanie. Rozbudowaliśmy nasz system sterowania o funkcje ściany wizyjnej. Pozwala on na odtwarzanie na wielu ekranach treści multimedialnych stanowiących jedno stanowisko i dodatkowo w zależności od potrzeb zsynchronizować obrazy lub stworzyć jedną płaszczyznę.

W 2013 r. zastosowaliśmy nasze nowatorskie podejście do ścian wizyjnych tworząc Showroom dla T-Mobile Polska w siedzibie firmy Warszawie. Rozbudowaliśmy jej funkcjonalność o możliwość synchronizacji obrazu nie tylko ekranów (LED, LCD) , ale również z projekcjami w ramach jednego obszaru „wizyjnego”. Dodaliśmy również interakcje w postaci ekranu dotykowego, który umożliwia modyfikacje tego co jest prezentowane przez ścianę wizyjną w czasie rzeczywistym.

Rozwijając nasz produkt ściany wizyjnej zbudowaliśmy w 2014 r. w Showroomie firmy Krono Swiss w Żarach wersje 360 stopni, gdzie monitory bezszwowe na dwóch ścianach są połączone w jeden wielki ekran razem z projekcjami. Wszystko sterowane przez nas system sterowania. Widzowie stają się wtedy centrum wydarzeń.

W kolejnych latach udało stworzyć z powodzenem wiele wariantów ścian wizyjnych, w różnych projektach w Polsce i na świecie. W multimedialnym muzeum Teatru Starego  MICET dodatkowo wzbogaciliśmy nasz produkt o apliakcję Mediateka, która pozwala na jednoczesną interakcję wielu osób i eksplorowanie contentu multimedialnego.

fot. Jacek Kochański

Ściany wizyjne New Amsterdam to system, który pozwala tworzyć wieloekranowe płaszczyzny wizyjne, przewagą nad tradycyjnym podejściem do ściany wizyjnej jest możliwość łączenie wielu ekranów z innymi formami prezentowania obrazu. Dodatkowym atutem jest możliwość stosowania ekranów w różnej orientacji, wielkości i formacie, a także w konfiguracji bezszwowej i z odstępami.

Od strony softwarowej platforma opiera się o system sterowania i zarządzania HiLight.