Wirtualna Instytucja Kultury to ogniwo łączące digitalizację ze skutecznym upowszechnianiem dóbr kultury. Obecność w internecie to w dobie rewolucji cyfrowej nie tyle wybór, ale konieczność. Dotyczy to również instytucji kultury. Wirtualna Instytucja Kultury może być traktowana zarówno jako efektowne narzędzie do gromadzenia danych jak i do ich udostępniania i promowania kultury w sieci.
Wirtualna Instytucja Kultury to narzędzie, dzięki któremu bezcenne zasoby zgromadzone w muzeach, archiwach i bibliotekach, ale także niematerialne dziedzictwo jak wiedza czy teksty kultury mogą zyskać nowe życie i posłużyć twórczej edukacji. To nie tylko portal do prezentacji zdigitalizowanych zbiorów, ale narzędzie edukacyjne. WIK umożliwia samodzielne tworzenie prezentacji na bazie zdigitalizowanych zasobów zarówno przez instytucje jak i przez użytkowników. Integracja z wtyczkami społecznościowymi pozwala na natychmiastowe dzielenie się wykreowanymi treściami.
Moduł Mediateka służy do prezentacji zdigitalizowanych zasobów online. Dostępna na tablet, telefon i komputer, wyposażona w intuicyjną wyszukiwarkę treści umożliwia generowanie pliku pdf z wybranego rekordu jak i masowe importowanie danych z plików xml i csv. Dzięki Wirtualnej Instytucji Kultury z łatwością stworzysz multimedialne przewodniki po kolekcjach, wystawach muzealnych czy wirtualne spacery po siedzibach instytucji. Z domowego fotela możesz zapoznać się z bryłą budynku, zajrzeć do jego wnętrza a nawet zwiedzić wystawę muzealną.
Z pomocą przychodzą najnowsze technologie takie jak rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. WIK to jednocześnie narzędzie promocyjne i edukacyjne. Możliwości oferowane przez Wirtualną Instytucję Kultury można również wykorzystać w przestrzeni tradycyjnej wystawy muzealnej i podczas wydarzeń specjalnych oraz wystaw czasowych. Prezentacje multimedialne stworzone na bazie zdigitalizowanych zbiorów to cenne uzupełnienie wiedzy o prezentowanych obiektach czy artystach.